Happy Thanksgiving

thanksgiving1To all those who celebrate Thanksgiving wherever in the world they happen to be, Happy Holiday!

The basic facts about the holiday in the Polish language:

Historia Święta Dziękczynienia?

Tradycja obchodów Święta Dziękczynienia sięga 1621 roku. Tuż po przybyciu 100 pielgrzymów ze statku "Mayflower" na Skale Plymouth. Pielgrzymi-osadnicy ze starego kontynentu szukali odpowiedniego miejsca dla siebie. Sroga zima w połączeniu z głodem zabrała ponad 40 z nich. Pozostali przeżyli tylko dzięki pomocy Indian z plemienia Wampanoagów.

Żniwa w 1621 r. były obfite. Pozostali przy życiu koloniści zdecydowali uczcić to wraz z Indianami, którzy pomogli im przetrwać pierwszy rok. Świętowanie trwało trzy dni, na przełomie września i listopada 1621 roku. Indianie dostarczyli na ucztę co najmniej pięć jeleni. W ich menu nie było natomiast smakołyków charakterystycznych dla obecnego Święta Dziękczynienia tj. sos żurawinowego, ziemniaków, czy ciasta z dyni. Zamiast indyków podawano ptactwo wodne.

Pierwsza Polonia?

Polacy dotarli do Nowego Świata w 1608 roku. Jedynie rok po tych, którzy jako pionierzy wywiesili brytyjską flagę nad amerykańską ziemią. Pierwsza wzmianka o naszych rodakach ogranicza się tylko do lakonicznego zwrotu w dzienniku okrętowym statku „Mary and Margaret”, który wspomina, że na pokładzie było „8 Niemców i Polaków”. Wiemy, iż byli to przede wszystkim ludzie umiejący wytwarzać smołę, potaż i pumeks czyli te produkty, które Anglia do tej pory importowała z Polski.

Tak, więc pierwsi Polacy dotarli do Ameryki, jeszcze przed pierwszym Świętem Dziękczynienia. Chodź pierwsze imienne wspomnienie o Polaku w Ameryce pochodzi dopiero z marca 1622 roku, gdzie mowa o „Matthew, a Polander", który zginął w czasie indiańskiego najazdu na Jamestown.

Dzisiejsze Święto Dziękczynienia w USA?

Aby się przekonać nie trzeba daleko szukać. Wystarczy wyjść na ulicę by poczuć świąteczny nastrój- liczne festyny, akcje charytatywne. Najważniejsze jednak odbywa się zawsze w domach, czyli tradycyjny indyk z sosem żurawinowym i ziemniakami. Taki wygląd Święto zawdzięcza prezydentom Abrahamowi Lincolnowi, który w 1863 r. ustanowił je świętem narodowym i Prezydentowi Rooseveltowi, który zarządził, by obchodzić je w każdy ostatni czwartek listopada. Ciekawostką jest symboliczny akt łaski prezydenta USA, który co roku daruje jednemu „szczęśliwemu” indykowi wolność.

Polacy w USA obchodzą Święto Dziękczynienia?

Amerykańska Polonia aktywnie uczestniczy w obchodach Święta Dziękczynienia. Na stołach z pewnością nie zabraknie pysznego indyka i innych łakoci. Dla wielu Polaków jest to dodatkowy dzień wolny, który przeznaczają na kontakty z rodziną i przyjaciółmi.

46 milionów – tyle indyków zostanie skonsumowanych w tym roku w zeszłoroczne Święto Dziękczynienia. Przy średniej wadze indyka wynoszącej ok. 16 funtów, daje to liczbę 736 milionów funtów. Pomnażając wartość indyka, gdzie jego średnia cena w 2010 wynosiła średnio 1,19 dolara z funt, daje to kwotę 875 milionów dolarów. Przeciętny Amerykanin w zeszłym roku skonsumował 2,7 funta indyczego mięsa.

żródło:http://www.radioampol.com