Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

Jeśli zastanawiasz się jak najlepiej przygotować się do egzaminu dla ósmych klas? Rozważasz czy warto robić przykładowe zadania, arkusze i próbne testy? Chciałbyś dowiedzieć się jak pracować, żeby wykorzystać maksymalnie czas, który pozostał do terminu egzaminu ósmoklasisty? Ten artykół jest dla Ciebie!

Oto 10 zasad na to, jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty, które zadziałają u wszystkich:

Pracuj systematycznie

Naprawdę warto zacząć już dziś. Matematyka to bardzo obszerna dziedzina. Systematyczna, regularna praca jest niezbędna – zwłaszcza jeśli masz braki i potrzebujesz czasu na ich nadrobienie. Dzięki systematyczności będziesz miał poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad postępami.

Rozwiązuj dużo zadań

Zarówno przykładowe zadania, arkusze jak i przykładowe testy do egzaminu ósmoklasisty są podstawowymi materiałami, które pomogą wzmocnić twoje umiejętności. Na rynku jest tego sporo – w księgarniach jak i Internecie. I czy to jest egzamin ósmoklasisty, matematyka, polski, angielski, biologia, chemia, historia, geografia czy fizyka – zasada jest ta sama – im więcej tym lepiej.

————————

Spisz wzory matematyczne, które często wypadają ci z głowy i naucz się je wyprowadzać

To bardzo ważna zasada w matematyce. W stresie możesz zapomnieć wzoru i dlatego umiejętność samodzielnego wyprowadzania jest tu niezbędna. Możesz je sobie zapisać w całym mieszkaniu – choćby na kartce przyklejonej do lampy czy sufitu. Baw się tym.

————————

Zrób sobie spis jednostek i miar i powieś nad biurkiem

Tak samo jak w przypadku wzorów, zrób sobie różne karty, plansze, ściągawki z jednostkami i miarami. Wieszaj je w różnych miejscach, nawet w łazience. Warto też spisać je na małych karteczkach, na zasadzie fiszek i przeglądać podczas przejazdu do szkoły.

————————

Szukaj podpowiedzi i wskazówek w Internecie

W Internecie pojawia się coraz więcej informacji na temat egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Warto sprawdzać strony poświęcone temu egzaminowi na Facebooku, gdzie podawane są przykładowe zadania, informacje i wskazówki.

————————

Zaczynaj od zadań, które są najłatwiejsze

Podczas samego egzaminu zaczynaj od najłatwiejszych zadań. To pozwoli ci mieć szybkie poczucie sukcesu i spokoju. Wtedy możesz zabrać się za trudniejsze zadania z matematyki. Dobre przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z matematyki jest tu kluczowe.

————————

Korzystaj z pomocy w przygotowaniu

Rozejrzyj się. Sprawdź co jest w księgarniach, w Internecie. Zapisz się na kółko w szkole, na którym będziesz miał szansę pracować na jeszcze innych materiałach. Zapisz się na solidny kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty, gdzie świetni nauczyciele z pasją wskażę Ci braki, pomogą je uzupełnić oraz będą wykorzystywane materiały i testy specjalnie napisane dla tego kursu. Będziesz miał pewność, że nigdzie indziej ich nie spotkasz.

————————

Modyfikuj zadania i sam je rozwiązuj

Baw się zadaniami! Przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty z matematyki są powtarzalne. Podmieniaj dane. Twórz swoje śmieszne historie. To pomaga zapamiętać nawet najtrudniejsze zadanie i jego rozwiązanie. Możesz się z kimś wymienić na takie poprzerabiane zadania i uczyć się na tych od innej osoby. Stwórzcie swoje próbne testy do egzaminu ósmoklasisty!

Nastaw się pozytywnie

Tego chyba nie trzeba dwa razy powtarzać. Choć pewnie w stresie łatwiej powiedzieć, niż to zrobić.  Pomyśl, że nie tylko ty jesteś w takiej sytuacji. Wszyscy mają w sobie sporo obaw i stresu przed egzaminem na koniec szkoły. Z pewnością im wcześniej rozpoczniesz przygotowania do testu, tym będziesz spokojniejszy podczas samego egzaminu.

————————

Daj sobie czas i zacznij przygotowania jak najwcześniej

Im wcześniej tym lepiej. Czy zaczniesz się uczyć samodzielnie, czy na kółku w szkole, czy z kolegą z klasy, czy pójdziesz na kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty z matematyki – wszystkie te rozwiązania są dobre. Ważne, żeby zacząć w pierwszym semestrze roku szkolnego.