Aktualności

Jak przygotować się do matury z języka angielskiego w pigułce?

Język angielski jest najczęściej wybieranym przez licealistów jako zdawany na maturze już od wielu lat. Warto dobrze przygotować się do tego egzaminu, ponieważ jego wynik ma znaczenie przy rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Nie należy jednak czekać na ostatnią chwilę, ponieważ ogrom materiału do zapamiętania i powtórzenia może okazać się przytłaczający. Jak zatem zaplanować powtórki materiału i na co zwrócić najbardziej uwagę?

 

Słownictwo przede wszystkim

Ucząc się do matury, warto postawić na naukę słownictwa podzieloną na bloki tematyczne. W nauce słówek pomóc może:

  • tworzenie map mentalnych leksyki powiązanej ze sobą,
  • wypisywanie wszystkich nieznanych słówek z tekstów z podręcznika czy też testów i zapisywanie ich na fiszkach,
  • korzystanie z internetowych aplikacji do nauki słownictwa.

Każdą powtórkę możesz zaczynać od powtórzenia konkretnej partii słówek i ponownego zapamiętania tych, z którymi masz najwięcej problemów.

 

Rozwiązuj testy maturalne

Jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie się do matury jest rozwiązywanie zadań dokładnie w takiej formie jak na egzaminie. Szczególnie pomocne mogą okazać się przykładowe testy maturalne dostępne w repetytoriach dla maturzystów. Pamiętaj, że im więcej testów rozwiążesz, tym mniej stresu towarzyszyć Ci będzie przy właściwym egzaminie.

 

Korzystaj z wzorów rozmów i wypracowań

Wiele obaw budzą wypracowania na maturze pisemnej oraz wypowiedź podczas egzaminu ustnego. By zwiększyć swoją sprawność językową w tym zakresie, przyda się regularne czytanie wzorów wypracowań – listów formalnych i nieformalnych, które królują na maturze podstawowej, jak i recenzji, czy też rozprawek. To bowiem dobry sposób na przyswojenie sobie utartych zwrotów i konstrukcji gramatycznych w tego typu wypowiedziach. Wiele przykładowych tekstów znajdziesz w naszym serwisie – zapoznaj się z ogólnymi zasadami i wskazówkami, dzięki czemu dużo sprawniej stworzysz własne wypracowanie. Przydatne będzie też przeglądanie wzorów rozmów sterowanych czy skorzystanie z listy gotowych wyrażeń, które można użyć podczas opisu obrazka albo nawet w negocjacjach podczas egzaminu ustnego.


Systematyczność przede wszystkim

By zdać maturę z dobrym wynikiem, warto rozplanować sobie naukę na co najmniej kilka miesięcy przed „godziną 0” – nie poprzestając jedynie na szkolnych powtórkach.

Dobre efekty przyniesie codzienna nauka w małych porcjach:

  •  każdego dnia poświęć choćby 60 minut na przygotowanie do matury z angielskiego,
  •  każdą powtórkę rozpocznij od krótkiego testu uwzględniającego materiał z poprzedniego dnia,
  • 10 minut przeznacz na przyswojenie nowych słówek i powtórzenie tych, które sprawiają najwięcej kłopotów.
  •  30-40 minut poświęć na przyswojenie i powtórzenie zagadnień gramatycznych.

Czyniąc z kontaktu z językiem angielskim codzienny nawyk, można szybko poprawić płynność językową, a co za tym idzie – zmaksymalizować szanse na osiągnięcie jak najlepszego wyniku z egzaminu maturalnego.

 

Trzymamy za Was kciuki!

Informacja o otrzymanym dofinansowaniu z Polskiego Funduszu Rozwoju

Dokumenty

Kontakt

+48 607 385 776
+48 533 847 239

Adres

Akademia Nauki Madison

ul. Jana Pawła II 19, 34-600 Limanowa